Mekatronik Mühendisliği (İngilizce) - Programı Bilgileri   
Dili İngilizce
Süresi (Yıl) 4
Azami Süresi (Yıl) 7
Kontenjanı 30
Staj Durumu Var
Mezuniyet Unvanı Mekatronik Mühendisi
ÖSYM Tipi MF4
Bölüm Başkanı
Prof.Dr. Cihan KARATAŞ
Tarihçe
Mekatronik Mühendisliği, son zamanlarda teknolojide yaşanan gelişmeler göz önüne alındığında çevremizdeki makinelerin fonksiyonlarının artmasına, daha verimli olmalarına ve akıllanmalarına yol açmıştır. Bunun doğal sonucu olarak da bu makinelerin geliştirilmesinde rol alabilecek, makine, elektronik ve bilgisayar mühendisliği gibi birçok farklı mühendislik disiplinini içinde barındıran, yeni bir mühendislik dalı olan mekatronik mühendisliği ortaya çıkmıştır.
Mekatronik mühendisleri, bir ürünün tasarımından üretimine kadar pek çok alanda aktif rol alırken; aynı zamanda en verimli, en fonksiyonel ürünün ortaya çıkmasını sağlamaya çalışırlar.
Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü, 2012-2013 yılında ilk öğrenci alımını gerçekleştirmiştir.
Kazanılan Derece
Bu program lisans seviyesinde öğrenim vermektedir.
Kabul Koşulları
Aday öğrencilerimizin ÖSYM'nin her sene düzenlemiş olduğu ulusal sınavda MF-4 alanında yeterli puanı almış olmaları gerekmektedir.

Uluslararası öğrencilerin kabul şekli Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından belirlenir.
Üst Kademeye Geçiş
Lisans eğitimini başarı ile bitiren öğrenciler ALES sınavından yeterli not almaları ve yabancı dilde yeterli başarıyı sağlayanlar, yüksek lisans, doktora veya birleşik doktora programlarına mülakat sınavlarında başarılı olmaları halinde devam ederler.
Mezuniyet Koşulları
Mekatronik Mühendisliği Lisans Programı'ndan mezun olmak için gereken koşullar üniversitemiz web sayfasında bulunan mevzuat sekmesi başlığı altında yayınlanan Önlisans, Lisans, Eğitim-öğretim ve Sınav Yönetmeliği'nde verilmiştir.
Mezun İstihdam Olanakları
Mekatronik Mühendisliği programından mezun olan öğrenciler eğitimlerine önde gelen üniversitelerde yüksek lisans ve doktora yaparak devam edebilirler. Endüstride çalışmak isteyen öğrenciler otomotiv, uçak/uzay ve savunma sanayisi alanlarında çalışabilirler. Bununların dışında Mekatronik Mühendisliği mezunları kendi şirketlerini teknokentlerde kurup insansız hava araçları, mobil robotlar veya eğitim mekatroniği üzerinde çalışabilirler.
Ölçme ve Değerlendirme
Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nin Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği'nde Sınavlar, Notlar, Başarı Değerlendirmesi, Çift Ana Dal ve Yan Dal Programları, Mezuniyet ve Diploma bölümünde belirtilmiştir. Her bir dersin değerlendirmesi öğretim üyesinin belirlemiş olduğu oranlar çerçevesinde sınav, kısa sınav, ödev ve proje bazlı yöntemler kullanılarak gerçekleştirilir.https://sis.thk.edu.tr/oibs/bologna/progAbout.aspx?lang=tr&curSunit=11